Seçim süreciyle birlikte başlayan yerli teknoloji ve yazılım üretimi dalgası ve yerli oyun şirketi Gram Games’in geçtiğimiz günlerde satışının gerçekleşmesinin ardından, yazılım dünyasında güzel gelişmeler görmeye devam ediyoruz.

Öğrencilerin ülke ekonomisine daha çok katkıda bulunabilecek yetkinlikleri kazanabilecekleri, inovatif ve daha üretken olabilecekleri bir ekosistem yaratma misyonu bulunan ve İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te aktif olarak çalışan CBILAB bünyesinden çıkan ManMade isimli oyun, Kickstarter’da destek bekliyor.

2050 yılı İstanbul distopyasını konu alan oyun, 5 bölümden oluşacak ve sinematik ağırlıklı oyun tarzı ile aksiyon-macera (action-adventure) hayranlarını sevindirecek gibi duruyor. Konutlaşma ve terk edilmişlikle birlikte artık etrafı daha kalabalık olan ancak hala yalnızlık çeken Galata, oyunun devamında İstanbul’a dair göreceğimiz güzel detayların habercisi.

Farklı karakterleri seçimlerimizle ilerletebilsek de genel olarak William Kaan karakteriyle oynayacağımız oyun spesifik olarak güçlü bir yapay zeka yaratan ve İstanbul’a hükmetmesine engel olamayan Wlliam Kaan’ın özel güçlerini de kullanarak kendi eserinden intikam almaya çalışmasını konu ediniyor.

PC ve Ps4 platformlarında çıkmasının yanı sıra sanal gerçeklik desteğine de sahip olacak oyunda HTC Vive, Oculus Rift ve PS VR gibi cihazlarla kokoreç doğrayan robotların dünyasına daha yakından bakabileceğiz.

Projeye Kickstarter’dan destek olarak hem hem oyunun geliştirilme sürecinin tamamlanmasına bir katkıda bulunabilir hem de oyuna en erken erişenlerden birisi olabilirsiniz.

“İTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yapay zeka konusunda doktoramı yaparken, yapay zekanın geleceğimizi nasıl etkileyeceğini merak etmeye başladım. Gerçek hayatta yaptığımız seçimlerin hayatımızı etkilediği gibi yapay zekanın hakim olduğu bir dünyada da kararlarımızın nasıl sonuçları olacağını sanal gerçeklik oyunuyla kullanıcıların deneyimlerine sundum. 10 arkadaş bir araya gelerek bir yılı aşkın bir çalışmanın sonucunda hikaye odaklı bir macera oyunu ürettik. Oyun kahramanlarımız oyundaki hikayeyi, geçmişleri, kültürleri ve inançları farklı iki karakterin gözünden deneyimleyebilecekler. ” –Yiğit Bekir Kaya

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.