Wunderman Thompson Intelligence tarafından hazırlanan raporda 2022 yılında beklenen trendler derlendi. 10 farklı alanda toplam 100 farklı trendin yer aldığı raporu her hafta birlikte inceliyoruz. 

Raporda yer alan 10 farklı alan şöyle: 

Geçtiğimiz hafta Sağlık başlığını incelemiştik. Bu hafta ise İş Dünyası ve Çalışma başlığına odaklanıyoruz. 

1. Metawork 

Işınlanma, hologramlar ve havada uçuşan avatarlar… 

Pandeminin de ciddi katkısıyla birlikte fiziksel ofisler yerini sanal ofislere bırakmaya başladı. Facebook (Meta) ve Microsoft gibi büyük şirketlerin metaverse yatırımları ile birlikte 3D sanal ofislerle tanışma zamanımız geldi. 

 • Microsoft, karma gerçeklik teknolojisi ile kullanıcılara etkileşimli ve dinamik bir dünya sunmayı vaat eden sanal ofis uygulaması Mesh’i 2022 yılında piyasaya süreceğini açıkladı. 
 • Facebook, benzer deneyimler sunan Horizon Workrooms’u 2021 yılının Ağustos ayında tanıtmıştı.
 • Wunderman Thompson, CES 2022’deki oturumunu tamamen VR ortamında gerçekleştirdi. 

2022, tamamen sanal ve kısmi olarak 3D ofislere geçiş yılımız olacak gibi görünüyor.

2. Chief Impact Officer (CIO – Etki Sorumlusu)

Artık CEO ve CTO’dan daha seksi bir ‘title’ var. Yaşasın yeni kral! 

Özellikle kripto sektöründe ciddi anlamda ön plana çıkan “danışman” unvanı diğer sektörlerde de kendini göstermeye başlayacaktır. Artık çok iş yapan tecrübeli CEO’lar yerine, streatejik birlikteliklerle kendisini ve ürününü iyi pazarlayan CIO’ların dönemi başlıyor diyebilir miyiz? Dedik bile. 

 • Sussex Dükü Harry, Mart 2021’de Silikon Vadisi girişimi BetterUp’ın CIO’su oldu. Rolü ise oldukça basit: ürün geliştirme kararlarında fikir belirtmek ve sosyal sorumluluk projelerine yapılan katkıları stratejik hâle getirmek. 
 • Fast food zinciri Taco Bell’in eski çalışanı Lil Nas X, Ağustos 2021’de şirketin ilk CIO’su olarak atandı. Onursal pozisyon, sanatçının “Montero” albümünün çıkış dönemine denk geldi. Bu birliktelik, Taco Bell’in genç yaratıcılara yönelik burs programına da katkı sağlıyor. Lil Nas X, Taco Bell’in reklam kampanyalarında yer aldı. 
Taco Bell CIO’su Lil Nas X

3. Tarla Ofisler

Artık sadece bir ofis kurmak için bilgisayarların ve birbirinden şık mobilyaların bir araya gelmesini sağlamak pek de yeterli değil. Birkaç tavuk, biraz ekili toprağı olmayan ofisi kim ne yapsın? 

 • Ofisi rezidansta yer alan Nuveen’in çalışanları, öğle yemeği molasında yüksek binalarla çevrili teraslarında bal hasadına eşlik edebiliyor. Şirket, 2021’de tadilat sırasında şirkete iki adet arı kovanı yerleştirdi ve arılara bakması ve çalışanlara arıcılık dersi vermesi için bir uzman tuttu. 
 • Austin, Teksas’ta yeni ortaya çıkan Springdale Green akımı ile ofisler kuş perdeleri ve hamaklarla donatılarak yerel bitkiler ve ormanlık alanlarla çevreleniyor. 
 • Washington’daki Victor Building’de çalışan insanlar, akşam eve dönerken ofisin çatısındaki bahçeden maydanoz ve fesleğen gibi otlar toplayabiliyor.

Gelecek Burada’nın etkinliklerine de ev sahipliği yapan Hope Alkazar binasında yer alan marul-maydanoz gibi bitkilerin yer aldığı balkonu da bu gruba alabilir miyiz? Bu vesile ile şehrin ortasındaki tarlamız Ek-Biç-Ye-İç’in ellerine sağlık diyelim. 

Takım arkadaşımız Kardelen Ay Hope Alkazar’da ofis tarlasını inceliyor

4. Kripto Zanaatkârları ve DAO

Herkes patron olmak için çabalarken, patronluğun vadesi doldu bile… 

Blockchain teknolojisi sayesinde tanıştığımız DAO (merkeziyetsiz organizasyon) kavramı 2022’de gündemimizden düşmeyecek. 

Eylül 2021’de, topluluk oluşturma uzmanı ve danışman Rafa Fernandez, bir DAO için çalışmak üzere, hayallerindeki işi yaptığı teknoloji girişiminden ayrıldı. Fernandez sadece küçük bir örnek, DAO ekonomisine katılım hızla artıyor. 

Sektörü takip eden öncü platformlardan DeepDAO’ya göre, Aralık 2021’de 1,6 milyon üye ve token sahibi vardı. Bu sayı yalnızca önceki aya göre 356.000 artış göstermişti. Bu patlayıcı büyümenin bir başka işareti, Opolis gibi DAO çalışanları için sigorta poliçeleri, maaş bordrosu ve benzeri birçok hizmet sunan girişimlerin ortaya çıkması. Yeni bir DAO hizmet ekonomisinin doğduğunu söylemek mümkün.

Bir çalışanın açısından, DAO’ların sunabileceği çok fazla değer bulunuyor. Dijital oldukları için fiziksel merkezler veya coğrafi sınırlara uymak gerekmiyor. Z kuşağı için her ikisi de zaten modası geçmiş kavramlar. Öte yandan DAO’larda hiyerarşi sorunu oldukça az karşımıza çıkıyor veya hiç çıkmayabiliyor. Çünkü patron yok. Bunun yerine, üyelere kararları toplu olarak alma ve kârları paylaşma gibi fırsatlar sunuyor. Tamamı benzer hedeflere sahip, aynı fikirde, tutkulu ve çok yatırım yapan insanlardan oluşan hazır bir topluluktan bahsediyoruz.

DAO şirketler listesi: 

 • Decentraland DAO (Çok sevdiğimiz metaverse oyunu Decentraland’in yönetimi tamaman merkeziyetsiz bir organizasyon)
 • Uniswap
 • BitDao
 • Dash
 • ve niceleri…

5. Mikro-girişimciler 2.0

2021 Nisan ayında, tek bir ayda işini bırakan çalışan sayısı tüm zamanların ABD rekorunu kırdı. Üstelik bu rakam o günden beri istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. 

Sadece Eylül ayında 4,4 milyondan fazla Amerikalı işinden ayrıldı. 

Microsoft’un Mart 2021’de yayınlanan küresel İş Eğilimi Endeksi’ne göre, dünya genelindeki insanların %41’i gelecek yıl içinde işlerini bırakabileceğini düşünüyor. Konu Z kuşağı olunca bu rakam %54’lerde seyrediyor.

Peki çalışanlar nereye gidiyor? 

Konuşma patolojisi uzmanı Jake Kenyon, Ocak 2021’de profesyonel işini bırakarak, hobisi olan renkli ipliklerle tam zamanlı olarak ilgilenmeye başladı. 

Jake Kenyon

Perakende ve hizmet sektöründeki birçok çalışan, daha yüksek ücretli işler için ayrılıyor. İş gücü analizi şirketi Visier’e göre, Aralık 2020 itibarıyla yöneticiler arasındaki istifalar bir önceki yıla göre %12 arttı.

Birçok insan ise sevdikleri bir alana veya hobilerini geliştirmeye odaklanmak için işten ayrılıyor. 

Microsoft’un araştırması, insanların %46’sının büyük bir kariyer değişimi veya geçişi yapmayı planladığını ortaya koyuyor. İngiliz çalışanlar ise sürüler halinde serbest çalışma düzenine geçiyor. 

Freelance platformu PeoplePerHour’un Nisan 2021 verilerine göre neredeyse her 5 serbest çalışandan 1’i tam zamanlı bir işte çalışırken yan iş olarak serbest meslek sahibi olmaya başladı. Araştırmaya göre; bunların yaklaşık beşte ikisi son 12 ay içinde serbest çalışmaya başladı.

6. Kadınların Dönüşü

Pandemiyle birlikte son yıllarda iş dünyasındaki kadın sayısının azalma eğilimi göstermesi, şirketleri harekete geçirdi. 

Pandemi boyunca çalışmaya devam eden kadınlar farklı bir zorlukla karşı karşıya kaldı. McKinsey & Co ve LeanIn.org’un “İş Yerinde Kadınlar 2021” raporuna göre tükenmişlik hissettiğini bildiren kadınlar ve erkekler arasındaki fark 2020’den bu yana iki katına çıktı. Kuzey Amerika’da 65.000 çalışanla yapılan ankete göre ise, her üç kadından biri kariyerini küçültmeyi veya tamamen iş dünyasından çıkmayı düşünüyor. Bu rakam pandemi öncesinde 4’te 1 oranında kalıyordu. 

Tam da birçok sektörde cinsiyet eşitliği için ciddi adımlar atılmaya başlanmışken, pandemi sürecinin bu girişimleri olumsuz etkilemiş olması üzücü. 2022 ise pandemiden kurtularak geleceği inşa etmeye koyulabileceğimiz bir yıl olacak gibi görünüyor. 

7. İstihdamda Z jenerasyonu

Moda markaları, yetenek havuzunu çeşitlendirmek ve uzun vadeli istihdam için tecrübesiz adaylara sahip çıkmak istiyor. Bunu sağlayabilmek için işe alım süreçleri tasarlamaktan ziyade genç başvuru havuzları oluşturma yoluna gidiyor. 

 • Fransız lüks ürün markası LVMH, 2022’nin sonuna kadar 30 yaşın altında 25.000 çalışanı işe alma planını duyurdu. 
 • Giyim markası Hollister, Ekim 2021’de ilk oyun scout görevlisini belirledi. Kyle “Bugha” Giersdorf, gelecek vaadeden yayıncıları geliştirmeyi amaçlayan yeni proje Team Hollister’a liderlik ederken markayı da oyun dünyasında temsil edecek. 18 yaşındaki Fortnite dünya şampiyonunun 4,9 milyon Twitch takipçisi bulunuyor. 

8. Yeni Beceriler

İşimizi yaptığımız yer değişti, iş tanımlarımız değişti, unvanlarımız değişti sıra bize geldi. Yeni işlere uygun yeni yetenekler edinmemiz gerekiyor.

Dijital devrim hızlanırken, dönüşüme ayak uydurmak isteyen markalar, yeni çalışanlar bulmak yerine kadrolarındaki çalışanlara yatırım yapmanın daha mantıklı olduğunun farkında. Şirketler artık diploma veya sertifika değil, “sürekli öğrenme becerisini” şart koşuyor. Çünkü, şu an ne bildiğin değil, neler öğrenebileceğin daha önemli.

 • Levi Strauss & Co, çalışanlarına kodlama ve makine öğrenimi gibi dijital beceriler konusunda eğitim sunan sekiz haftalık, tam zamanlı, ücretli bir program olan Machine Learning Bootcamp’i hazırladı. Program sonunda çalışanlar eski pozisyonlarında devam etmeyi de tercih edebilyor, yeni pozisyonlara geçiş yapmayı da. 
 • Verizon veri bilimi, 5G teknolojisi ve yapay zeka gibi konularda eğitimler sunarak 2020’de çalışan öğrenme ve geliştirme programlarına 200 milyon doların üzerinde yatırım yaptı.
 • Walmart çalışanları, Guild Education ortaklığıyla 365$’a (veya günde 1$’a) bir lise veya üniversite diploması kazanabiliyor. Şirket, Nisan 2020’den Nisan 2021’e kadar, olan süreçte programın hem lise hem de üniversite mezunlarında %93’lük bir artış sağladığını aktarıyor.
Guild Education’dan bir görsel

Guild Education’ın kurucu ortağı ve CEO’su Rachel Carlson, bu durumun eğitim sistemlerimizde yeni bir formüle yol açacağını düşünüyor. Hatta bu formül bir üniversite diplomasının yerini alabilir. 

9. Göçebe Ekonomisi

İşimizi ilkel bir canlı gibi ofiste oturarak hallettiğimiz günler çoktan tarih kitaplarında yerini aldı… 

Pandemi kaynaklı karantina dönemi, dünyanın dört bir yanındaki şirketleri geleneksel çalışma alışkanlıklarını bozan düzenlemelere zorladı. Bununla birlikte, bazıları ilk kez dijital göçebe olan ve yeni şehirlerde, eyaletlerde ve hatta yeni ülkelerde çalışmayı seçen uzaktan çalışan sayısı bir hayli arttı.

Ne yazık ki bu dijital göçebeler için, sağlık sigortası gibi sosyal güvenlik ağları yalnızca kendi ülkelerinde mevcut ve bu nedenle sınır ötesi çalışmayı sevenler için yetersiz kalıyor(du).

Şimdi, artan dijital göçebe sayısından dolayı, bu topluluğun idari, mali ve lojistik ihtiyaçlarını karşılayan yeni bir ekonomi ortaya çıkıyor.

 • Sigorta şirketi SafetyWing, lokasyondan bağımsız olarak uzaktan çalışanlar için teminat sunuyor.
 • Dünya vatandaşlarının iç huzurunu sağlamak isteyen Insured Nomads, ilaçlardan siber güvenliğe ve telesağlık randevularına kadar her şeyi kapsayan ABD merkezli bir teknoloji-sigortası şirketi.
 • Dijital göçebeler için kişisel depolama çözümleri de yükselişte. 2020’nin sonunda piyasaya çıkan Stuf, kullanılmayan bodrum katlarını ve benzeri alanları depolama alanlarına dönüştüren bir girişim. Şu anda başlangıç olarak Los Angeles, Bay Area, Washington DC ve New York’ta dört lokasyona sahip olan girişim 2022 için 4.000 lokasyon üzerinde daha çalışıyor.
Stuf, şehir merkezinde kiralık depo noktaları sunuyor. 

10. Metaverse işe alımları

Sigorta ❌
Yol ❌
Yemek ❌
Asgari ücret  ✅✅✅

Wunderman Thompson’ın oyun ve e-spor başkanı Grant Paterson’a göre “Önümüzdeki yıllarda her türden şirket sanal ve fiziksel çalışma, üretim, ticaret ve iletişimden oluşan hibrit bir modele yönelecek.”

 • Nike, Ekim 2021’de, içerisinde “indirilebilir sanal ürünler” ve “sanal ürünler içeren perakende mağaza hizmetleri” gibi başlıkların da olduğu yedi ticari marka başvurusunda bulundu. Şirket aynı ay içerisinde dijital ürün oluşturma ekibinde yer alması için sanal malzeme tasarımcılarını işe almaya başladı. 
 • Kasım 2021’de İngiliz televizyon yayıncısı ITV, “oyun, eğlence ve reklam dünyalarını birleştirmeyi amaçlayan” yeni Metavision girişimi için bir iş ilanı yayınladı. İşi kapan kişi, metaverse içerisinde yapılacak çalışmalardan konsept aşamasından uygulamaya kadar her aşamasında görev alacak. 
 • Vogue Business, artırılmış perakende, sanal mekanlar ve dijital varlıklardaki artışa dikkat çeken Ekim 2021 tarihli bir makalesinde “Chief Metaverse Offcer (CMO) atamanın zamanı geldi mi?” sorusu üzerine odaklandı. Harici teknoloji ve oyun şirketleriyle ortaklık kurmak geçen yılın trendiydi; şimdi markalar, metaverse’ün etinden sütünden faydalanmak için kendi yeteneklerini arıyor.
Nike, Metaverse dünyasında ilk adımını Roblox’taki Nikeland ile atmıştı. 

Sosyal medya döneminin ilk yıllarında şirketlerin telaşla sosyal medya uzmanı aradığı günleri hatırlıyor musun? Çok da hatırlamana gerek yok, çünkü hâlâ arıyorlar. Aynı telaşı bu sene metaverse uzmanları, metaverse pazarlamacıları, metaverse içerik üreticileri ve benzeri pozisyonlar için de göreceğiz.

Şu an için metaverse ve kripto para sektöründeki işlerle ilgil en büyük sorun: sigorta gibi yan hakların ve uzun vadeli güvencelerin olmaması. En önemli avantajı maaşların döviz bazlı olması. 

Teşekkürler

Bugünkü sayı ile, 2022 Trendleri raporumuzu tamamlamış olduk. Bu yolda bizimle olan, pes etmeden her hafta okuyan herkese teşekkürler. Önümüzdeki haftadan itibaren yepyeni Mercek Altı yazıları ile devam edeceğiz. 

Böylesine güzel bir rapor hazırlayan takıma teşekkürler:

Şef Editör

Emma Chiu

Editör

Emily Safian-Demers

Yazarlar

Marie Stafford, Chen May Yee, Elizabeth Cherian, Sarah Tilley,

Carla Calandra, Jamie Shackleton, Safa Arshadullah

Yedek Editörler

Hester Lacey, Katie Myers

Yaratıcı Yönetmen

Shazia Chaudhry

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.