Wunderman Thompson Intelligence tarafından hazırlanan raporda 2022 yılında beklenen trendler derlendi. 10 farklı alanda toplam 100 farklı trendin yer aldığı raporu her hafta birlikte inceliyoruz. 

Raporda yer alan 10 farklı alan şöyle: 

Geçtiğimiz hafta Perakende ve E-ticaret başlığını incelemiştik. Bu hafta ise Sağlık başlığına odaklanıyoruz. 

1. Reçeteli Oyunlar 

Oyun oynayabilmek için anne-babasının bilimsel itirazlarına göğüs germek zorunda kalan nesiller bu başlığı imrenerek okuyor. 

Doktorlar beyin sisi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD), depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu gibi durumların tedavisi için reçeteye dijital oyunları ve sanal gerçeklik (VR) teknolojisini de eklemeye başladı. 

Kasım 2021’de Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), VR tedavisine odaklanan EaseVRx’i kronik sırt ağrısı için reçeteli bir tedavi yöntemi olarak onayladı. Yine FDA, Ekim 2021’de tembel göz olarak da bilinen görme bozukluğu ambliyopisi olan çocuklar için VR tabanlı bir tedavi yöntemini daha onaylamıştı. 

EaseVRx

Başlangıçta çocuklarda ADHD’yi tedavi etmek için geliştirilen ve Haziran 2020’de FDA tarafından onaylanan ilk reçete destekli oyun olarak tarihe geçen EndeavorRx, Nisan 2021’de COVID-19 sonucu beyin sisi sorunu yaşayan hastaların tedavisinde kullanılacak şekilde uyarlamak için üniversite ve hastaneler ile iş birliği yaptı. 

“Bir ay boyunca haftada 5 gün, günde 25 dakikalık oyun reçetesini alan üç çocuktan biri  parametrelerin en azından 1’inde başarılı sonuç vermişti.”

Şirket, Mayıs 2021’de reçeteli oyun portföyünü genişletmek için 160 milyon dolarlık fon toplamayı başardı. 

2. Erkek Doğurganlığı Odaklı Girişimler

“Bana bir evlat veremeyen kadın” ve “Torun veremeyen gelin” söylemleri çoktan çağ dışı kalmış olması gerekiyordu ama TV’lerimizdeki 2 saatlik dizilerimizde hâlâ örneklerini görüyoruz. Ancak değişen kültürümüzle birlikte, cinsellik ve üreme konusundaki sorunlara kadın odaklı bakılıyor olması da değişiyor.

Biyoteknoloji girişimleri sperm analizi ve sperm dondurma gibi hizmetlere odaklanıyor. 

Y Combinator ve Bain Capital Ventures gibi destekçilerden 20 milyon dolar fon toplayan Boston merkezli girişim Legacy, sperm analizi için evde kullanılabilecek kitler satıyor ve sperm dondurma merkezleriyle ortak çalışıyor. 

Legacy, evde sperm bakım kiti sunuyor. 

Arabadayken kucağına sıcak çay dökmesiyle ikinci derece yanıklara maruz kalan ve doğurganlığı için korkmaya başlayan Legacy kurucucu Khaled Kteily, bu hizmetin hedef kitlesi arasında askerleri, eşcinselleri ve trans bireyleri de gösteriyor. 

“Bunu [Sperm analizi/dondurma] her erkeğin üniversite çağında yapması gereken bir şey olarak görüyoruz ve yatırımcılar da büyük resmi görüyor”

-Khaled Kteily

2019’da Brooklyn’de piyasaya sürülen, spermleri evden laboratuvara taşımak için sıcaklık kontrolü bulunan bir kit olan Dadi, 10 milyon dolar fon topladı. Los Angeles merkezli Yo ve Londra merkezli ExSeed Health gibi diğer girişimler ise, evde spermi analiz etmek için akıllı telefonlara bağlı cihazları kullanıyor.

Üreme kalitesini koruma, doğum kontrolü ve benzeri birçok üreme odaklı çözüm sadece kadınları hedeflemek yerine artık erkeklerin de derdi hâline geliyor. 

3. TikTok Terapi

Z jenerasyonu, siyasi partilerin kötü rap ile süslenmiş özel PR çalışmalarından sıkılmış olsa gerek; psikolojik sorunlarına çareyi TikTok’ta arıyor. 

Uzman doktor Courtney Tracy’nin nesiller arası travmadan, öfkeyi ifade etmenin sağlıklı yollarına kadar her şeyi ele aldığı TikTok hesabı @the.truth.doctor, Aralık 2021 itibarıyla 1,7 milyon takipçiye ulaştı. İnsanların kendi huzurunu sağlaması ve çözülmemiş travmaları tespit etmesi için ipuçları paylaşan uzman travma terapisti Micheline Maalouf ise 1,1 milyon takipçiye hitap ediyor. 

Aralık 2021’in başlarında, TikTok’ta #mentalhealth hashtagi 21,6 milyar kez görüntülenirken #therapy hastagi 5,3 milyar, #therapytiktok etiketi 447,5 milyon ve #therapistsoftiktok etiketi ise 357,6 milyon kez ziyaret edildi. 

Wunderman Thompson’a göre TikTok, Z kuşağı için Instagram ve Snapchat’i geride bırakmayı başardı. Zihinsel sağlık konusunu konuşmaya oldukça açık bir nesil olan Z kuşağı gençleri uygulamayı küçük bir içgörü, eğitim ve profesyonel danışmanlık kaynağı olarak kullanıyor. 

4. Metabolik Markalar

Araştırmalara göre Amerikalıların sadece %12’si metabolik olarak sağlıklı kabul ediliyor. -University of North Carolina

Girişimler, tüketicilerin sindirimi kolay sağlıklı takviyeler ile metabolizma optimizasyonunu sağlamak ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmak için yeni ürünler çıkarıyor.

 • İngiltere merkezli meşrubat markası OhMG, Mayıs 2021’de magnezyumla zenginleştirilmiş su ürünleri piyasaya sürdü. Magnezyumun kaygıyı azaltma, rahatlamaya yardımcı olma ve sinir sistemini düzenleme gibi faydaları bulunuyor. 
 • Prebiyotik soda girişimi Mayawell, 2020’de agave bitkisi ile hazırladığı içeceğini piyasaya sürdü. Agavenin metabolizmayı hızlandırdığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve sindirimi kolaylaştırdığı biliniyor. 

Gıda üreticileri bu konuya odaklanırken kullanıcılar da boş durmayacak tabii. Birçok farklı start-up ise, kullanıcıların kendi metabolizmasını ölçebildiği ve takip edebildiği uygulamalar üzerine çalışıyor.

Levels metabolik biyo-giyilebilir cihaz
 • Mayıs 2020’de 17 milyon doların üzerinde fon topladıktan sonra kullanıcılarla buluşan Lumen, “metabolizmamızı hackleyeceğimizi” vaat ediyor. 
 • New York merkezli Levels, kullanıcıların “daha uzun, daha dopdolu, daha sağlıklı bir yaşam” yaşamaları için metabolik uygunluğu izleyen ve en üst düzeye çıkaran bir biyo-giyilebilir cihaz geliştirdi. 
 • Helsinki merkezli Veri, 2020’de kurulan bir başka biyo-giyilebilir girişim. Giyilebilir cihazı sayesinde kan şekeri düzeylerini ve diğer birçok detayı Veri’nin “metabolik pusula” görevi gören uygulamasıyla takip edebiliyoruz. 

5. Akıl Sağlığı Eczaneleri

💳 Buradan bir soğuk algınlığı ilacı, bir adet aspirin, biraz da akıl sağlığı alır mısınız lütfen?

Aetna’nın 2021 “Ruh Sağlığı Nabzı Araştırması”na göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 18 ila 34 yaş arasındaki kişilerin %65‘i, COVID-19’un patlak vermesinden bu yana kendisinin, arkadaşlarının veya aile üyelerinin zihinsel sağlığından endişeleniyor.

 • Mart 2021’de başlayan Walgreens Find Care programı uzman terapistlerle sanal terapi seansları sunarken, terapi arayan kullanıcılar için randevuları koordine etmeye de yardımcı oluyor. 
 • Mayıs 2021’de MeMD’yi satın alan Walmart, yeni programı Walmart Health ile danışmanlık hizmetlerine ek olarak sanal ruh sağlığı hizmeti de sunuyor. 
 • Rite Aid ise Haziran 2021’de 10 farklı eyalette daha teleterapi seansları sunmaya başladı.

Raporda sadece ABD özelinde detaylar verilmiş ancak ülkemizde de Hiwell, Evimdekipsikolog gibi girişimlerin gün geçtikçe daha da tanınır hâle geldiğini görüyoruz. 

6. Sesli iyileşme

Çare ASMR! 

ASMR; müzik, sağlık ve akıl sağlığı sektörlerinde oldukça tanınan bir terim hâline geldi. Tüketiciler artık kişisel bakım ve fiziksel sağlık faydaları için çeşitli seslerle birlikte ASMR seslere de yöneliyor

 • CES 2022’de tanıtılan Sona, kaygı yönetimi için müzik terapi sunan bir uygulama.
 • Deneyimsel-ses girişimi Spatial, Catalyst ile yaptığı iş birliğiyle sağlık çalışanlarının çalıştığı günlerde dinleyerek rahatlayabileceği, anksiyete ve stresi azaltan sesler geliştirdi. 
 • Ses uygulaması Dipsea, dinleyicilerini uyumasını kolaylaştırmak için yatıştırıcı sesleri erotik hikayeler ile birleştiriyor.
Dipsea

7 Antikor 

COVID-19 varyantları dünyanın dört bir yanında insanları hasta etmeye devam ederken, tıp kurumları antikorların evrensel bir aşı veya tedavinin anahtarı olup olmadığı konusunda ortak kanıya varabilmek için çabalıyor.

Kuzey Carolina Üniversitesi ve Duke Üniversitesi tarafından Kasım 2021’de yayınlanan araştırma, izole antikor kullanımının COVID-19 ve varyantlarının tedavisi için potansiyel vaat ettiğini gösterdi. Çalışma, DH1047 olarak tanımlanan bir antikorun, bir kişiye teşhis konulduktan sonra enfeksiyonu hem önleyebileceğini hem de onunla savaşabileceğini ileri sürüyordu. Bu araştırma sonuçlarının, çok çeşitli varyantlara karşı çalışabilecek evrensel bir aşı tasarımının öncüsü olabileceği iddia ediliyor.

8. Yeni Nesil Ruh Sağlığı

Ruh sağlığımız, Mark Zuckerberg ve arkadaşlarına emanet.

 • Birleşik Krallık‘ta, pandemi sırasında çocuklar için ruh sağlığına bağlı sevkler neredeyse iki katına çıkarak 200.000’e ulaştı.
 • Başka bir rapora göre ise ABD’de 5-11 yaş grubundaki çocukların ruh sağlığı için acil servis ziyaretleri 2019’dan 2020’ye %24 arttı. Aynı dönemde 12-17 yaş grubu çocuklar ise %31 daha fazla ruh sağlığı için hastane ziyaretinde bulundu. 

Meta (Facebook), 10-12 yaş grubu çocuklar için özel hazırladığı reklamsız ve uygunsuz içeriklerden arındırılmış Instagram Kids çalışmalarını Eylül 2021’de duraklattı. Şirket farklı bir uygulama çıkarmak yerine, mevcut Instagram ugulaması içerisinde ebeveyn kontrolünü artırmayı tercih etti.

TikTok’un geliştiricisi ByteDance ise aynı dönemde, 14 yaşından küçük çocukların 40 dakikadan fazla platformu kullanamaması için TikTok’a “genç modu” getirdi. Bir önceki ay, Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi, 18 yaşından küçük çocukların Cuma günleri, hafta sonları ve tatil günlerinde 20.00 ile 21.00 saatleri arasında oyun oynamasını kısıtlayan yeni kurallar açıklamıştı.

9. 5G sağlık

Çin ve diğer Asya pazarlarındaki teletıp (telemedicine) sekörü, temel video danışmanlığını aşarak, fiziksel hizmetlere benzer kapsamlı tıbbi hizmetler sunacak kadar ilerledi. Önceden kullanılan 4G ağı, hastaların teletıp kullanabileceği senaryoları kısıtlayarak gecikmeye ve sorunlu bağlantıya neden olabilirken, 5G teknolojisi görüntülü görüşme, uzaktan hasta takibi ve hatta robotik cerrahi yardımın da kalitesini yükseltti.

 • ZTE ve China Telecom, henüz Ocak 2020 gibi erken bir tarihte 5G ile uzaktan COVID-19 teşhisi koymayı başarmıştı. 
 • Guangdong Second Provincial General Hospital; hasta verilerini toplamak, takip etmek ve iletmek için 5G kullanıyor. Rapora göre hastanedeki yaklaşık 10.000 cihaz ve sensör 5G’ye bağlı. 
 • Haziran 2021’de 5G’yi kullanan ilk özel hastane olan CUHK Tıp Merkezi, 5G sayesinde endoskopi, ultrason, CT taramaları ve diğer yüksek çözünürlüklü tıbbi görüntüleri anında uzaktaki uzmanlar ile paylaşabiliyor.
HKT ve CUHK iş birliği ile gerçekleştirilen 5G destekli uzaktan ameliyat. 

Çinli hastalar, hâlihazırda Ping An Good Doctor ve Tencent’s WeDoctor gibi akıllı telefon uygulamaları ile randevu alabiliyor, laboratuvar raporlarını, taramaları inceleyebiliyor ve doktorlardan temel konularda yardım rica edebiliyor. 5G’nin gelişi, yakında çok daha fazlasını yapabilecekleri anlamına geliyor. 

“Son nokta, her şeyi sanal olarak çevrimiçi ortamda yapabilecek olmamız… ve sonra doktorlar dünyanın her yerinde çalışabilir, hasta dünyanın her yerindeki doktorlara erişebilir” -Özel hastane CEO’su Kenneth Chung

10. Duygusal Sağlık

Madrid’de, ziyaretçilerin zihinsel sağlıklarının durumunu ele almalarına ve görselleştirmelerine olanak tanıyan, La Lloreria (Ağlama Odası) isimli bir deneyim alanı oluşturuldu. Eser, zihinsel sağlık sorunları etrafındaki tabuları ortadan kaldırmayı, duygusal refahın müzakere, kabul ve sanatsal görselleştirilmesi için alan ayırmayı amaçlıyor. 

 • Ekim 2021’de İspanya başbakanı Pedro Sanchez, 100 milyon Euro’luk (116 milyon $) bir akıl sağlığı bütçesi ayırdıklarını açıkladı.
 • Pinterest, Ekim 2021’de “topluluk odaklı ilham için çevrim içi ve çevrim dışı bir alan” yaratmayı amaçlayan Pinterest Havens’ı duyurdu.
 • Şirket ayrıca, Chicago’da yerel sanatçı Dwight White’ın hazırladığı sanatseverlerin kişisel ruh sağlığına odaklanmasını sağlayan rahatlatıcı görselleri fiziksel olarak sergiledi.
 • Ekim 2021’de New York City’deki Rubin Sanat Müzesi, duygusal sağlığı teşvik etmek ve Budist ilkeler aracılığıyla ilham vermek için tasarlanmış kültürel bir şifa alanı olan Mandala Lab’ı açtı.
Pinterest Havens

Velhasıl kelam; dijital dönüşümün son derece güç kazanması, X-Y-Z nesilleri arasındaki ciddi farklar ve COVID-19 gibi ciddi bir kültürel tetiklenme yaşamamızın ardından kanser-alzheimer gibi yıllardır ön planda olan hastalıklar yerini zihinsel ve duygusal sorunlara bıraktı. 2022 yılında sağlık endüstrisinin tüm odağı psikoloji olacak gibi görünüyor. 

,

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.