Wunderman Thompson Intelligence tarafından hazırlanan raporda 2022 yılında beklenen trendler derlendi. 10 farklı alanda toplam 100 farklı trendin yer aldığı raporu her hafta birlikte inceliyoruz. 

Raporda yer alan 10 farklı alan şöyle: 

Geçtiğimiz hafta Yiyecek & İçecek başlığını incelemiştik. Bu hafta ise Güzellik ve Kişisel Bakım başlığına odaklanıyoruz. 

Güzel kavramının ifade ettiği şeyler her geçen gün değişirken, kozmetik sektörünün bu kültürel dönüşümdeki yeri konusunda ikileme düşüyoruz. Kozmetik bu dönüşümün bir parçası mı, yoksa lokomotifi mi? Kozmetik sektöründe geçtiğimiz yıllarda yaşanan gelişmeler, yeni yıla ve yakın geleceğimize de ışık tutuyor. Haydi inceleyelim:  

1. Yeni Etiketler 

Kozmetik devleri, hem sürdürülebilir hem de sorumlu üretim yaptıklarını gösteren detayların yer aldığı etiketler hazırlamaya başladı. 

Özellikle 2021’in ortasında uzun bir süre gündem olmayı başaran Tavşan Ralph kampanyası sonucunda büyüyen #CrueltyFree farkındalığını da göz önünde bulundurduğjumuzda, yeni yılda markaların daha fazla sorumluluk alacağı ve bu sorumluluğu pazarlamaktan kaçınmayacağı anlamına geliyor. 

“Bu parfümün deneyleri nasıl yapıldı, hangi ham maddeler kullanıldı, ne kadar su israfına sebep oldu” gibi sorular, 2022’de bolca gündeme gelebilir. 

2. Mineral Kozmetik

Markalar, eski Hint-Asya güzellik ritüellerinden ilham alarak formüllerine değerli metaller eklemeye başlıyor. 

 • Niod, Eylül 2021’de bakır peptit içeren bir cilt serumu piyasaya sürdü.
 • Tolpa, Temmuz 2021’de gümüş mikropartiküller içeren bir yüz maskesini satışa sundu. 
 • African Botanics, antimikrobiyal ve iyileştirici özellikleriyle bilinen kolloidal gümüş içeren Silver Rescue Cream’i Mayıs 2021’de tanıttı. 
Tolpa, Gümüş Maske (Silver Mask)

Peki ya altın kaplamalı diş macunu? 2022’nin sonlarını bekleyelim. 

3. Normal Güzelliğin Ölümü

Yıllar geçtikçe güzellik standartlarının değiştiğini ve ‘beden olumlama’ akımının güçlendiğini görüyoruz. İnsanların hassas davranışlarını kendi avantajına dönüştürmek isteyen markalar da “normal” kavramını kaldırarak stratejilerini güncelliyor. 

Unilever, Mart 2021’de güzellik ve kişisel bakım markalarındaki ambalaj ve reklamlardan “normal” kelimesini kaldırdığını duyurdu. 

Cinsiyetsiz estetik anlayışıyla tanınan Harry Styles, Kasım 2021’de yeni güzellik markası Pleasing’i piyasaya sürdü. 

Neutrogena, Nisan 2021’de duyurduğu “For People With Skin” (Derisi Olan İnsanlara) isimli kampanyası ile her sosyoekonomik sınıftan, her türlü bedene sahip insanı ‘kucakladı’.

2021 yılı, reklamlardaki beyaz tenli, ince ve uzun boylu kadınlar yerine büyük beden, farklı tonlara sahip farklı cinsiyet figürlerini gördüğümüz bir yıl oldu. 2022’de bir adım daha ileri giderek nelerle karşılaşacağımızı dört gözle bekliyoruz. 

4. Absürd makyajlar 

Evde sıkılarak geçirdiğimiz birkaç yıl insanlığı farklı deneyimlere çok açık bir hâle getirmiş olsa gerek, bambaşka makyajlarla karşılaşmaya başladık. 

Türkiye’de maskeli yarışmalar kültürümüze uygun olmadığı için yayından kaldırılıyor olsa da, dünya genelinde absürd makyajların ön plana çıktığı bir döneme giriyor olabiliriz. 

Jackson Bowley’nin kurduğu Circus, “fazla ciddiye alınmaması gereken bir güzellik dergisi” mottosuyla karşımıza çıkarak güzelliği farklı açılardan ele alıyor. 

Circus dergisinden bir örnek (Görseller arasından seçtiğimiz en masum kompozisyon)

“Sadece eğlenceli, basit ve yüksek sesli bir yayın oluşturmak istedim. Bu yüzden, güzellik normlarını nasıl gördüğümüz ve neler yapabileceğimiz konusunda bizi sınırlarımıza doğru iten bir güzellik dergisi yaratmak istedim.”  -Jackson Bowley

5. Metagüzellik 

Her şey metaverse’e taşınırken, güzellik Mecidiyeköy meydanında mı bekleseydi? 

Oyun şirketlerinin teşviği ve kullanıcıların da dünden razı olmasıyla birlikte; GTA ve Fortnite gibi şiddet odaklı oyunlarda bile oyuncular, kendilerini daha iyi ifade etmek ve sanal dünyada daha gerçekçi hissedebilmek için yüksek moda kıyafetlere, farklı saç stillerine ve makyaj seçeneklerine yöneliyor.

Nars Cosmetics ve Gucci gibi geleneksel güzellik devleri de bu sanal akımdan geri kalmayarak, dijital dünya için makyaj setleri duyurmaya başladı bile. 

 • Nars Cosmetics, Ekim 2021’de Drest uygulamasına sanal model avatarları kullanılarak görüntülenen 30 sanal ürün ekledi. 
 • Yine Ekim ayında Gucci Beauty, Drest’in “Güzellik Modu” özelliğine 29 farklı makyaj ürünü ekledi. Bu ürünlerle birlikte 40 farklı kombinasyon sağlanabiliyor ve linkler aracılığıyla fiziksel ürün satın alımı da teşvik ediliyor.
 • Sims 4’e yeni gelen güzellik güncellemesi ile oyuncular artık kişisel bakım gerçekleştirebiliyor. Yoga, meditasyon gibi iç huzura yönelik özelliklerin yanında yeni tırnak tasarımlarıyla yüz bakımı, pedikür ve manikür gibi dış güzellik odaklı özellikler de geldi. En az 100 yeni cilt tonu, saç modeli ve makyaj seçeneğini söylemiyoruz bile.
Drest

Bu konuya dair güzel bir okuma yapmak istiyorsan, daha önce yazdığımız “Artırılmış Güzellik” yazımıza göz atabilirsin. (Kahveni tazelemeyi unutma ☕️)

6. Asidik Bakım

Cilt bakım markaları şu sıralar önemli 3 asidik bileşenin faydalarına odaklanıyor. 

Traneksamik asit

Kozmetik devi Tropicals, güneşten zarar görmüş veya yara izi olan cilde fayda sağlamak için traneksamik asit kullandığı Faded isimli arındırıcı serumunu 2020’de piyasaya sürmüştü. Asit, aşırı pigmentasyon lekelerini ve melazmayı önleyerek cilde parlaklık kazandırabiliyor.

Azelaik asit

Bloomeffects isimli güzellik markası, azelaik asidi serinin göz bakım jelinde önemli bir bileşen olarak öne çıkaran Black Tulip Skincare koleksiyonunu 2021’in sonunda piyasaya sürdü. Azelaik asit cildin sıkılığını artırmaya yardımcı olması ve koyu halkaları, şişkinlikleri ve kaz ayaklarını azaltmasıyla ön plana çıkıyor.

Black Tulip

Polihidroksi asitler

Eylül 2021’de piyasaya sürülen Juvia’s Place’in yeni cilt bakım serisi, peeling yüz pedlerinde cildi temizleyen ve ışıltı katan polihidroksi asitlerle dikkat çekiyordu. Johnson & Johnson, Nisan ayında asidin hassas cilde sahip olanlar için bile cildin nemlenme, pul pul dökülme sorunu ve pigmentasyon gibi konularda olumlu etki yarattığını vurgulayan bir araştırma yayınlamıştı.

Aloe vera çiçeğinin bitmek bilmeyen faydalarını bir kenara bırakıp, yeni fenomenler edinme zamanı gelmiş olabilir mi? 

7. Erişilebilir Ambalajlar

Güzellik endüstrisi ve sağlık sektörü, engelli veya sınırlı hareket kabiliyeti olan kullanıcılara daha iyi uyum sağlamak için yeni adımlar atıyor. Ürün ambalajlarını daha erişilebilir hâle getirmek de bu adımlardan birisi.

 • Procter & Gamble,  Kasım 2021’de Olay Regenerist kremin yenilenmiş kutusunu tanıttı. Yeni kutu kanatlı kenarlar, yükseltilmiş, dokulu bir üst kısım, okuma kolaylığı için daha yüksek renk kontrastlı etiketler ve “yüz kremi” yazan braille metni ile geliyor.
Olay Regenerist Erişilebilir Kap
 • Unilever, Mart 2021’de dünyanın ilk uyarlanabilir deodorant paketini tasarladı. Degree isimli deodorant, gerçekten erişilebilir bir ürün konsepti geliştirmek için engelli insanlarla iş birliği yaptı. Tek elle kullanılabilen tasarım, saklama için bir kanca, kolay değiştirme için manyetik bir kapak ve braille alfabesi içeren bir etiket ile geliyor.
 • Yine Mart 2021’de banyo ve vücut bakım markası Cleanlogic, ambalajını tüm ürünlerini braille alfabe içerecek şekilde yeniden tasarladı. Tüm Cleanlogic satış gelirlerinin bir kısmı, Amerikan Körler Vakfı da dahil olmak üzere görme engellileri destekleyen kuruluşlara bağışlandı.

8. Mikro Doz Cilt Diyetleri

Kocaman bir krem alıp, bir gün fazla fazla kullanıp diğer gün hiç kullanmadığınız oldu mu? (Ben her gün yaşıyorum bunu…)  Kişisel bakım markaları, bu sorunu engelleyebilmek için “tek doz” ismi verilen küçük paketlere yöneliyor. 

 • Wǒ, kişisel bakım ürünlerini tek doz miktarlarda paketliyor. Böylece, kullanıcılar günlük ihtiyaçlarına göre ayarlayabiliyor ve yalnızca kullanmayı düşündüğü kadar satın alabiliyor.
 • Abonelik sistemiyle çalışan cilt bakım markası Skin & Me, tüketicileri düşük dozda özel diyetler yazan dermatologlar ile ortak bir platformda buluşturuyor. Mikro doz planlama ulaşılabilir ve kolay hâle getirirken, profesyonel görüş de alınmış oluyor. 
 • Spectacle Skincare’in Performans Kremi retinaldehit, polihidroksi asitler ve C vitaminini mikro doz olarak tek bir formüle sıkıştırarak, kullanıcıların gereğinden fazla kullanıp cilde zarar vermesini engelliyor ve kremin etkisini artırıyor. 
 1. Kapsamlı Saç Bakımı

Bu maddenin ülkemizde önemli bir karşılığı var mı kestirebilmek mümkün değil. Rapordaki açıklamalara bakıldığında, tamamen Amerika’daki afro-amerikan yoğunluğuna ithafen yapılmış bir tahmin gibi görünüyor.

Genellikle ana akım haline gelmiş saç tiplerinin dışında kalan afro-dokulu saç tiplerine yönelik çok daha fazla girişim ortaya çıkabilir.

Dokulu saç ihtiyaçlarını dışlayan bir pazarda, siyahi kadınlar Afro merkezli saçlar için yeni alanlar yaratarak, tüketicileri özel salonlar ve yeni ürün gruplarıyla tanıştırıyor (muş).

10. Robo-manikür

“Kaydırma yapmaz, yavaş değil, gereksiz sohbet etmez” 

San Francisco merkezli bir şirket olan Clockwork, 2021 Mart ayında ilk manikür robotunu bu sözlerle sundu. Tırnak işlemlerini 10 dakikadan kısa sürede tamamlayan Clockwork, sonbahar aylarına gelindiğinde New York Rockefeller Center’da da ‘şube’ açmayı başardı.

Evde kullanılabilen bir tırnak boyama makinesi olan Nimble, Kickstarter kampanyası ile 25.000 ABD Doları toplamayı hedefliyordu ve Kasım 2021 itibarıyla 1.8 milyon doların üzerinde bir gelir elde etmişti. Clockwork gibi Nimble’ın makinesi de yalnızca 10 dakikada işlemi tamamlıyor. 

Reportlinker tarafından Nisan 2021’de yayınlanan rakamlara göre, küresel tırnak bakımı pazarının 2027 yılına kadar 11,6 milyar dolarlık bir değere ulaşması bekleniyor.

Teknoloji girişimleri, ev ürünlerine odaklanmaya başladıkça bu tarz işlemlerin de robotların ele geçirdiğini göreceğiz.

Bu haftanın rapor özetini de böylece tamamlamış olduk. Önümüzdeki hafta perakende ve e-ticaret alanındaki trendlere göz atacağız. 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.