Wunderman Thompson Intelligence tarafından hazırlanan raporda 2022 yılında beklenen trendler derlendi. 10 farklı alanda toplam 100 farklı trendin yer aldığı raporu her hafta birlikte inceliyoruz. 

Raporda yer alan 10 farklı alan şöyle: 

Geçtiğimiz hafta Markalaşma ve Pazarlama başlığını incelemiştik. Bu hafta ise Yiyecek & İçecek başlığına odaklanıyoruz. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişen alışkanlıklarımızı, teknolojiyle birlikte büyüyen tembelliğimizin ve düşüncesizliğimizin bir sonucu olan iklim kriziyle şekillendiriyor ve yeme/içme kültürümüze yön veriyoruz. Buyrun, raporda ele alınan 2022 yılına dair beklentileri birlikte inceleyelim. 

1. Yerel Kokteyller

Geçtiğimiz haftalarda farklı alanlardaki trendleri de incelerken fark ettiğimiz en önemli detaylardan birisi doğaya dönüş oldu diyebiliriz. “Sürdürülebilirlik” ve “doğal-organik” gibi kavramlar gündemimizi ele geçirmiş durumda. 

Yeni yılda, farklı alanlara özgü bitkiler ile yapılan eşsiz kokteyllerin ön plana çıkması da sürpriz olmayacaktır. Kendi kendine sürdürülebilen bahçelerden çıkma yerel bitkiler, atıkları azaltırken muhteşem tatlarıyla da fark yaratabilir. 

2021 yılının sonlarında İsveç’in hazırladığı “İsveç Yazının Tadı” (Taste of Swedish Summer) programı da yeni yılın trendlerine dair önemli bir ipucu olabilir. Program, güneşin en yakıcı olduğu dönemlerde İsveç’in kırlarında ziyaretçileri bekleyen, kokteyl yapılabilecek 22 farklı bitkiye odaklanıyordu. 

Bir diğer örnek ise alkollü içki şirketi Hangar 1 oldu. Şirket, Napa Valley’deki 2020 Glass Fire’dan gelen ve şarap yapmak için uygun olarak görülmeyen, hasarlı merlot ve malbec üzümlerini kulanarak 80-proof Smoke Point votka hazırlayarak satışa sundu.

Hem şirketlerin hem de devletlerin, düşük maliyetli ve sürdürülebilir seçeneklere yöneldiği bir dönem başlıyor diyebiliriz. 

2. Bağışıklık İksiri

Atıştırmalık gıda üreten Bitsy’s, çocuklar için bağışıklığı güçlendiren bir içecek karışımı olan Swish’i Ekim ayında piyasaya sürdü. Elektrolitler, C vitamini ve çinko içeren bağışıklık güçlendirici karışım, çocukların suyuna karıştırmak üzere tasarlanmıştı.

Hollanda merkezli bir üretici olan Ful Foods ise yine 2021 sonlarında çıkardığı Ful Revive isimli “mavi” içecek ile dikkatleri üzerine topladı. Mavi rengini mikroalg spirulinasından alan içecek, yine aynı madde sayesinde hem bağışıklığı artırırken hem de fotosentez gücünden dolayı “iklim dostu” olarak nitelendiriliyor. 

ABD’li yiyecek ve içecek markası Ocean Spray de önce Kasım 2020’de I Need Immunity (Bağışıklığa ihtiyacım var) adlı limon ve papatya ile karıştırılmış su içeren B1U fonksiyonel içeceğini, sonrasında ise Mart 2021’de “beta glukan” da içeren bir kuru meyve karışımı olan Fruit Medley’i piyasaya sürdü.  

Stratagem Market Insights’ın raporuna göre sağlığa odaklanan gıda sektörü 2021-2028 arasında %8.2 büyüyecek. 

3. Veganlık

Hem gün geçtikçe artan vicdani sorumluluk, hem de et endüstrisinin ciddi şekilde dünya kaynaklarını kötü kullanıyor olması, insanlığı yeni gıda alışkanlıklarına itiyor. Birkaç yıldır konuştuğumuz 3D baskı et konusu şimdilik bir kenarda dururken, vegan menülerin yıldızlaştığı bir yıl geçireceğiz gibi görünüyor. 

Eleven Madison Park’ta sunulan Tonburi isimli vegan yemek
 • Menüsündeki ördek ve ıstakoz gibi hayvansal ürünleriyle ünlenmiş 3 Michelin yıldızlı Eleven Madison Park 2021 yılı itibarıyla yeni vegan menüsünü duyurdu. 
 • Danimarka’da bulunan yine 3 yıldızlı Geranium menüsündeki tüm etli yiyecekleri çıkararak tamamen vegan bir işletme haline geldi ve sonrasında bir oylamada dünyanın en iyi 2. restoranı seçildi.
 • Haziran ayında, Londra’da bulunan Michelin yıldızlı Gauthier Soho, tamamen vegan bir menü ile yeniden açıldı. 
 • Origine non-animele (hayvansız kaynaklar) anlamına gelen ONA, Ocak 2021’de Fransa’da Michelin yıldızı kazanan ilk tamamen vegan restoran oldu. 
 • California’da SingleThread’in arkasındaki üç Michelin yıldızlı ekip Mayıs 2021’de etsiz bir restoran açma planladıklarını açıkladı.

Bu yıl, vegan gıdaların “marjinal gruplar” tarafından pahalıya tüketilen ürünler olmaktan çıkıp önce elitlerin pahalıya yediği sonra da halkın kolay ulaştığı bir ekonomik kabuğa bürünmesini bekleyebiliriz. Tabii, bunun ne kadar uzun sürecek bir süreç gerektirdiğini öngörmek oldukça zor. 

4. Yapay Kahve 

2020 yılında kahve endüstrisinin 102 milyar dolarlık piyasa hacmine ulaşmasıyla birlikte artan kahve üretme çılgınlığı, bu bölgelerdeki ağaçların kesilerek alan açılmasından dolayı ormanlar yok olmaya başladı. İklim krizi ile birlikte kahvelerin kalitesinin düşmesi ve yavaş yavaş tükenmesi de gündemde. 

Eylül 2021’de Finlandiya VTT Teknik Araştırma Merkezi, kahve bitkisine ihtiyaç duymadan, normal kahve gibi tat veren ve kokan yapay bir kahve ürettiklerini açıkladı. 

VTT Research tarafından paylaşılan kahve görseli

“İlk bardağı içme deneyimi heyecan vericiydi. Üretimi hızlandırmaktan ve yasal onay almaktan sadece dört yıl uzakta olduğumuzu tahmin ediyorum.” –

VTT Research ekip lideri Dr. Heiko Rischer

Eğer önümüzdeki yıllarda kahve tükenirse, nasıl içerik üretmeye devam edebiliriz hiç bilmiyorum. 

5. Net-Sıfır Alkol

Diageo, Eylül 2021’de Kuzey Amerika’da ilk karbonsuz içki fabrikasını açtı. Operasyon, 2030 yılına kadar %100 yenilenebilir elektrik, üretim için sıfır fosil yakıt ve sanal ölçüm teknolojisi kullanacak. Şirket, 2020 yılında, Society 2030: Spirit of Progress girişiminin bir parçası olarak, 2030 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma planlarını açıklamıştı. Oban ve Royal Lochnagar gibi bazı içki fabrikaları zaten karbon nötr durumda. 

Öte yandan Air Company alkolünü yeniden yakalanan karbondioksitten (CO2) üreterek, bu süreçte fazladan 1 kilo karbondan kurtulmuş oluyor. Şirket 2020’de piyasaya girdikten sonra  Ağustos 2021’de NASA CO2 Dönüşüm Yarışması’nda birinci olmayı başardı.

Absolut Vodka, Mayıs 2021’de yaptığı duyuruda 2025 yılına kadar üretimin tamamını fosil yakıtlar olmadan gerçekleştirmeyi hedeflediğini belirtti. 2013’te karbon nötr hâle gelmiş marka, %85 yenilenebilir enerjiye sahip olması, çöp sahalarına sıfır atık göndermesi ve çiftliklerde gıda veya gübre olarak yeniden kullanıma olanak sağlaması gibi konulardaki olumlu adımları ile piyasada parlayan öncülerden birisi.

2022 yılı, alkol markalarının “sürdürülebilir” olmakla ön plana çıktığı, kendisini pazarladığı bir yıl olacak. Fakat biz bunu televizyonlarda göremeyeceğiz çünkü ülkemizde alkollü ürün reklam gösterimi yasaklanmış durumda.  

6. Mavi Bölge Diyetleri

İnsanların ortalamadan daha uzun yaşadığı şehirlere “mavi bölge” (blue zone) ismi veriliyor.

5 şehir şöyle:

 1. Okinawa (Japonya)
 2. Sardinia (İtalya)
 3. Nicoya (Kosta Rika) 
 4. İkaria (Yunanistan) 
 5. Loma Linda (Kaliforniya, ABD)

Dünya, mavi bölge ismi verilen bu ülkelerdeki birlikte yaşama ve beslenme alışkanlıklarını örnek alarak benzer bir yaşam uzunluğuna erişmeyi umuyor. Konserve gıda üreticisi Bush’s geçtiğimiz yıl “Blue Zone” isimli yeni bir koleksiyon çıkarmıştı. 

 • Arizona, Tucson’daki bir mahalle, Blue Zones topluluklarının ortak yaşam doğasından ilham alarak terk edilmiş bir okulu birlikte yemek merkezi olarak yeniden tasarladı.
 • Küçük ölçekli bir grup olan Midtown Farm, ağırlıklı olarak Latin ve Yerli olan mahalle sakinleri için tohum ekiyor ve uygun fiyatlı yiyecekler topluyor. Topluluğu dahil etmek için yağmur suyu toplama sistemlerini ve toplu atölyeleri kullanan girişim, Blue Zones yaşam tarzı alışkanlıkları söz konusu olduğunda birden fazla kriteri yerine getirmiş görünüyor.

Mutlu insanlar gibi beslenerek yaşam kalitemiz artsa ne güzel olurdu değil mi? 

7. 3 Yeni Özel Gıda Malzemesi

2022 yılı, üç yeni bitkinin yıldızının parlayacağı, muhtemelen haberlerde sık sık göreceğimiz bir yıl olacak. 

 • Kernza 
 • ​​Buğday otu olarak biliniyor. 
 • Dikildiğinde uzun yıllar aralıksız verimli yaşayabiliyor 
 • Bildiğimiz buğdayın yabani bir akrabası. Tohumları buğdayın 5’te biri boyutta ancak başaklarında buğdaydan daha fazla tohum bulunuyor. 
 • Kökleri 3 metre derinliğe kadar inebiliyor. Bu sayede kökler bir sonraki sene filizlenme için gerekli nutrientleri saklayabiliyor.
 • Ayrıca toprağı besleyebiliyor, çevredeki bitkiler için gübre ihtiyacını azaltıyor ve doğal bir karbon tutucudur.
 • Geliştirme ve isim hakları The Land Institute’e ait. 
Kernza
 • Altın Çilek (Peruvian Gooseberry)

Yüksek miktarda antioksidan, A – C vitaminleri ve mineraller içeren altın çilek, sağlığa iyi gelmesiyle ün kazanmaya devam ediyor. Freehand otel zincirinin Ekim 2021’de New York’ta açılan en yeni Latin Amerika restoranı Comodo’nun menüsüne girmeyi başarmış. (Raporda böyle bahsedilmiş ama gerçekten ne kadar önemli bir haber olduğu konusunda kararsızım.)

 • Çay Tohumu Yağı 

Asya’da yüzyıllardır yetiştirilen ve kullanılan çay tohumu yağı, Batı dünyasında da raflarda boy göstermeye başladı. Nötr aroma profili ve yüksek dumanlanma noktası sayesinde “Doğunun zeytinyağı” yakıştırması yapılıyor. Doğu Asya’ya özgü çiçekli bir bitki olan Camellia oleifera’nın tohumlarından yapılan antioksidanlar, omega-3’ler, mineraller ve E, A ve B vitaminleri ile dolu olan çay tohumu yağı aynı zamanda kamelya yağı olarak da biliniyor.  

Ekim 2021’de piyasaya sürülen yeni bir marka olan Yóu Yóu, yağı ABD’ye ithal ediyor. Kurucu ortak Anthony Chen, Well & Good’a verdiği demeçte bir şişe Yóu Yóu çay tohumu yağı yapmanın sekiz yıl sürdüğünü vurguluyor.

Yóu Yóu’nun çay tohumu yağı ürünü

“Hunan bölgesinde nesillerdir bunu tam anlamıyla yapan üreticilerle çalışıyoruz”

Raporun bu bölümünü, 2021 yılında birden hayatımızın merkezinde yer edinen soğuk baklava örneğini aklında bulundurarak okuduysan, çok başarılı bir içerik tüketimi olmuştur derim…

8. Hızlandırılmış Olgunlaşma 

Bir likörü 2-3 günde üretmek varken neden yıllarca yıllanmasını bekleyelim? 

New York merkezli biyotasarım şirketi Kingdom Supercultures bitki bazlı yiyecek, içecek ve doğal tüketim ürünlerinde fermantasyon sürecini hızlandırmak için bilimsel süreçler geliştiriyor. 2020’de Kendall Dabaghi ve Ravi Sheth tarafından kurulan girişim, Eleven Madison Park ve Gramercy Tavern dahil olmak üzere Michelin yıldızlı restoranlar tarafından tercih edilen yeni soslar geliştirdi ve Ekim 2021’de A Serisi fon için 25 milyon dolar toplamayı başardı.

Bespoken Spirits, sürdürülebilir yeni bir olgunlaştırma yöntemiyle yavaş, pahalı ve modası geçmiş alkollü içki endüstrisini dönüştürmeyi hedefliyor. Modern teknoloji, malzeme bilimi ve veri biliminden yararlanan Kaliforniya merkezli şirket, butik içkilerinin aromasını, rengini ve tadını bir haftadan kısa bir sürede tutturabiliyor. Geleneksel viski olgunlaşma süreci ise yıllar alıyor(du).

Research & Markets’e göre 2020 yılında 143 milyar dolar hacme sahip küresel alkollü içki pazarı 2025 yılında 209 milyar doları bulacak. 

20 milyardan fazla farklı tarife sahip olan hızlandırılmış olgunlaştırma sürecinin, alkollü içki pazarını sallaması bekleniyor.

Bu ‘teknoloji’, alkolün bir hayli pahalı bulunduğu ülkemizde ve 21 yaş sınırı bulunan ABD-Rusya gibi ülkelerde nasıl bir etki yaratır merak konusu. 

9. Yöresel Gıdaların Yeni Adresleri

İklim değişikliği, küresel tarım üzerindeki sismik etkisiyle, daha önce verimli olan yerleri dayanılmaz hâle getirirken, aynı zamanda kuzeyde yeni mahsul alanları yaratıyor. 

 • Sıcaklık artışları nedeniyle kuzeydeki coğrafyalarda şarap için üzüm yetiştiren işletmelerin büyüdüğü görülüyor. Birleşmiş Milletler müfettişinin rakamlarına göre Kanada genelinde yeni şarap imalathaneleri ortaya çıkıyor ve üretim son 20 yılda %75’in üzerinde artış gösterdi..
 • Aralık 2020’de New York Times Magazine ve ProPublica’da yayınlanan habere göre Rusya, artan sıcaklıkların ülkenin önceden çorak olan doğu bölgelerini tarım için verimli topraklara dönüştürmesiyle birlikte artık soya fasulyesi, buğday ve mısır gibi mahsulleri daha fazla üretiyor ve bu alanda dünya lideri olmayı hedefliyor. 
 • Sicilyalı çiftçi Andrea Passanisi, daha önce üzüm yetiştirilen dedesinin arazisinde avokado yetiştirmeye başladı. Havalar üzüm asmaları için çok sıcak hale geldiğinden dolayı arazi artık avokado, liçi ve çarkıfelek gibi meyveler için mükemmel ortamı sağlıyor. 
 • Morettino ailesi, 30 yıllık denemeden sonra ilk başarılı kahve çekirdeği hasadını gerçekleştirdi. Ailenin nihai hayali, orijinal bir İtalyan kahve markası yaratmak.           
Malatya kayısısının yolculuğu nereye olacak acaba?

10. Yenilebilir Kaçışlar

Pandemi bize “Madem biz gidemiyoruz, o gelsin” disiplinini kazandırdı. Euro, dolar, vize zorluğu, pandemi derken, artık çıkıp dünyanın herhangi bir noktasına gitmek bizim için oldukça zor. Her ülke noktası noktasına aynı sorunları yaşamıyor olsa da birçok ülkenin buna benzer sorunları olduğunu biliyoruz. Bu yüzden 2022, şehrinden çıkamayanların dünyaları ayağına getirdiği bir yıl olabilir. 

Counter of Joy, yemek yemeyi sevenleri “Çin dağlarından Batı Afrika kıyılarına, Türkiye’nin şehir pastanelerinden Britanya Adaları’nın kır meralarına kadar damak tadınızı keşfetmeye gelin” cümleleriyle bir araya toplayarak farklı bir deneyim vaat etmişti. Tüm Londralıları tek bir noktada toplayan etkinlikteki Michelin yıldızlı şefler farklı yörelerden tatlarla misafirleri karşıladı. 

Counter of Joy’un etkinlik için hazırladığı görsel

Yabancı yiyeceklere özlem duyan Londralılar, şehri ele geçiren Amerikan şekerleme dükkanlarından birine uğrayabilir. NBC News’e göre şu an Londra’da 1 kilometre kareden daha az bir alanda Amerikan tatlılarında uzmanlaşmış dokuz mega şeker dükkanı bulunuyor.

Kolombiyalı: Ruhundan Tariflerin ve Ritüellerin Yeniden Keşfi

Haziran 2021’de yayınlanan Columbia yemek kitabı, okuyucuları ve ev şeflerini Güney Amerika’ya taşıyor. Yemek kitabı, geleneksel Kolombiya tariflerinin yanı sıra, ev sahipliği ipuçları, seramikçilerden tekstil üreticilerine, moda ve mücevher tasarımcılarına kadar önde gelen sanatçıları vurgulayan fotoğraflar ve Kolombiya kültürüne ve yemeklerine gerçek anlamda aktarıcı bir bakış için Kolombiya’nın yemek kahramanlarının kısa profillerini içeriyor.

 “Madem biz gidemiyoruz, o buraya gelsin” disiplinini pek bir sevmiş olsak da artık özgürce gezebildiğimiz, deneyimleyebildiğimiz bir yıl olmasını umuyoruz. 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.