Son 10 yılda, Amerika’da kendisini hristiyan olarak tanımlayan insan oranı %12 düşüş gösterdi. Araştırma şirketi Konda’nın çalışmalarına göre ise Türkiye’de 2008 ile 2018 arasında ateist genç oranı 3 kat arttı. Yapılan araştırmalara göre, islam dünyasının geri kalanında da benzer bir durumdan bahsetmek mümkün

Dünya genelinde dini inançtan uzaklaşma hareketi gözlemliyor olsak da; 2.3 milyar hristiyan, 1.8 milyar müslüman, 1.1 milyar hindu ve 500 milyona yakın budisti unutmamak gerekiyor. COVID gibi ciddi, küresel bir sağlık krizinin de insanlara dini inançlarını hatırlattığını söyleyebiliriz. 

Pandeminin ilk günlerinde hazırladığımız Coronovirüs’ün Olası Sosyokültürel Etkileri isimli dosya içerikte hiçbirimiz böyle bir çıktıyı tahmin edememişti.

‘Yorulduk. Bölündük. Kayıp ve keder, stres ve kaygı, yalnızlık ve ızdırapla uğraşıyoruz ve daha büyük bir şey, bize ışık ve umut getirecek bir şey arıyoruz”

-Katolikler için bir dua uygulaması olan Hallow’un kurucu ortağı Alex Jones

2021 Yılında Dini İnançlar Ön Plana Çıktı

Özellikle teknoloji dünyasında paranın nereye doğru yöneldiğini incelersek, dünya çapındaki akımları da tespit etmek bir hayli kolaylaşıyor. Bknz: dini uygulamalara yapılan yatırım 10 yıl önce 100.000 doları bile bulmazken 2021 yılında bu rakam 175 milyon dolara çıktı.

2019 yılında, yeni kurulan şirketlere yatırım yapan yatırımcılar her 10.000 dolarının sadece 1,30 dolarını dini uygulamalara ayırırken, bu rakam 2021 yılında 3 dolara yükseldi.

Courier’in Weekly bülteninde bu konuya dair ilginç bilgiler verilmiş: 

 • Her 10 Amerikalıdan 3’ü, pandemiyle birlikte inancının arttığını belirtiyor
 • Bir Kur’an okuma ve dua uygulamasının 98 milyon müslüman kullanıcının verilerini iş dünyasına ve amerikan ordusuna sattığı ortaya çıktı. 
 • Pillars isimli islam odaklı uygulama da yukarıdaki skandaldan sonra “daha güvenli bir alternatif” olarak ortaya çıktı. 
 • Özel tasarım Ramazan takvimi (Hristiyan kültürüyle büyümemiş müslümanların çok benimseyemediği tarzda bir takvim imiş…) hazırlayan StarXCressent isimli marka, Londra’da satışa çıkar çıkmaz stoklarının tükendiğini söylüyor. Beni daha çok şaşırtan detay ise, müşterilerinin 4’te 3’ünün 30 yaş altında olması oldu.
 • StarXCressent
 • ‘in hazırladığı özel Ramazan takvimi

  Din odaklı uygulamalar son 2 yıldır ciddi anlamda dikkat çekmeye başlamış olsa da, yaşanan en büyük sıkıntı bu uygulamaların yeterince güncellenmiyor olmasından dolayı güvenlik açığı bulunması ve dönemin tasarım akımlarına uyum gösterememesi. Bu gibi nedenlerden ötürü birçok teknoloji gurusu, dini uygulamaların yeni girişimlere oldukça açık, ‘para kazanmaya hazır’ bir pazar olduğunu düşünüyor. 

  Dine bağlılığın oldukça azaldığını gözlemlediğimiz bir dönemde pandemi alışkanlıklarıyla birlikte fiziksel dini aktivitelerin de dijitale taşınması gibi henüz sağlıklı şekilde ölçüm yapamadığımız birçok değişken, önümüzdeki yıllarda ilginç gelişmelerle karşılaşmamıza sebep olabilir. Hep birlikte göreceğiz. 

  Share:

  administrator

  1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.