Dünya çapında her gün milyarlarca insanın işe veya eve varmasını sağlayan ulaşım araçları, küresel ısınma ile mücadelede oldukça önemli bir rol oynuyor. İnsanlar, ulaşım araçlarının çevreye verdiği zarar konusunda son yıllarda oldukça bilinçlendi ve farkındalık kazandı. Özellikle arabaların sebep olduğu karbon izi miktarı, birçok hükûmetin küresel ısınma ile mücadele politikalarında ana odak noktası haline geldi. Toplu ulaşım olanaklarının genişletilmesi ve araba endüstrisinin elektrikli ve hibrit modellere yönelmesi bu politikaların en ilgi çeken sonuçları arasında yer alıyor.

Avrupa Birliği de hem toplu ulaşım olanaklarını artırmak hem de hava yolu ulaşımının oldukça sınırlandığı günümüz pandemi koşullarında 2021 yılını resmen Avrupa Demir Yolu Yılı ilan etti.

Demir Yolu Yılı

1 Ocak 2021 Cuma günü itibari ile Avrupa Demir Yolu Yılı başlamış oldu. Sene boyunca yapacağı konferans ve çevrim içi etkinlikler ile Avrupa Komisyonu, demir yolunun sürdürülebilir, akıllı ve güvenli bir ulaşım aracı olduğunu tüm dünyaya duyurmayı hedefliyor. Kıta genelinde 2021 yılında demir yolu ile ulaşım teşvik edilecek ve vatandaşlara daha iyi bir gelecek için neden toplu ulaşıma önem verilmesi gerektiği anlatılacak. Avrupa Birliği Yeşil Anlaşması hedefleri arasında 2050 yılına kadar iklim nötr olma bulunuyor. Bu hedef doğrultusunda Avrupa Birliği, hem işletmelerin hem de Avrupa Birliği vatandaşlarının daha fazla demir yolu ile ulaşımı tercih etmesini istiyor.

Rahat, Güvenli ve Ucuz

Avrupa Ulaştırma Komiseri Adina Vălean, gelecekteki ulaşım araçlarının sürdürülebilir, güvenli, rahat ve uygun fiyatlı olması gerektiğini belirtiyor. Adina ayrıca 2021 Demir Yolu Yılı’nın bu gerekliliklerin hepsini karşılayabilecek kapasitede olduğunu dile getiriyor. 2021 yılını demir yolu ulaşımının tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için kullanacaklarının altını çizen Adina, tüm Avrupa vatandaşlarını bu büyük projenin parçası olmaya davet ediyor.

eu railway journey ile ilgili görsel sonucu
Avrupa tren seyahati

EURASIA Rail 2021 KONYA’da

Avrupa Birliği’nin bu projesi ülkemiz için de farklı bir önem teşkil ediyor. Demir yolu ulaşımının dünya ticaret sektöründe yaygınlaşması ile Türkiye içindeki demir yolu ağı ve kalitesinin de artacağını öngörebiliriz.

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlenen dünyanın en büyük üç demir yolu fuarından biri olan Eurasia Rail, bu sene TÜYAP Konya Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun düzenlenen basın toplantısında şöyle konuştu:

“Demir yolları olarak yeni vizyonumuz ve misyonumuzla Konya’ya yatırım yapmaya ve yeni eserler kazandırmaya devam ediyoruz. Katılımcıların en büyük arzusu da ürünlerini demir yoluyla taşımak istemeleridir. Bu noktada Konya bizim için daha da önem arz etmektedir.”

eurasia rail konya ile ilgili görsel sonucu
Eurasia Rail Fuarı’ndan bir görüntü

Eurasia Rail ve Avrupa Birliği 2021 Demir Yolu Yılı’nın ortak hedef doğrultusunda bir çalışma yürütüp yürütmeyeceğini ileriki dönemlerde göreceğiz. Aynı hedef etrafında bir araya gelebilecek olan AB ve TCDD, Avrupa Demir Yolu ağına Türkiye’nin dahil edilmesi konusunda görüşmeler yapabilir.

Geleceğin Taşıtı Olabilir mi?

AB’de demir yolu, ulaşımla ilgili sera gazı emisyonlarının yaklaşık %0,5’ini meydana getiriyor. Bu durum, demir yolunu yolcu ve yük taşımacılığının en sürdürülebilir ve temiz aracı yapıyor. Demir yolu ulaşımı diğer ulaşım araçlarına kıyasla daha güvenli bir yolculuk hizmeti sunuyor. Tüm bu faydalarına rağmen yolcuların sadece %7’si, taşınan malların ise sadece %11’i demir yolu ile taşınıyor. Avrupa Demir Yolu Yılı, demir yolunun yolcu ve yük taşımacılığındaki payını artırmaya yardımcı olacaktır. Bu sayede bu rakamları gelecek yıllarda daha yukarı seviyelerde görebiliriz.

Bu rakamların artması demek AB taşımacılığının sebep olduğu sera gazı emisyonlarının önemli ölçüde azalması anlamına geliyor. Avrupa sınırları içinde kesintisiz ve aralıksız bir demir yolu hattının daha verimli ve daha temiz bir ulaşım sistemi sağlayacağına şüphe yok, bu nedenle 2021 Demir Yolu Yılı’nın başarı ile sonuçlanmasından sonra gelecekte demir yolunun ulaşım sektöründeki payında ciddi bir artış gözlemleyebiliriz.

Demir yolu geleceğin taşıtı olabilir mi?

Ayrıca demir yolu ulaşımının Sanayi Devrimi’nde oynadığı önemli rol göz önüne alındığında geçmişten günümüze gelen ve geleceğe aktarılan bir kültürel miras niteliği taşıyan bu önemli proje, Avrupa Birliği’nin gelecek planlaması yaparken geçmiş deneyimleri de göz ardı etmediğini kanıtlar nitelikte. Proje’nin düzenlediği etkinliklerin takvimine ve proje ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avrupa Birliği’nin 2021 Demir Yolu Yılı sayfasına göz atabilirsiniz.

Kaynak : European Union

Share:

administrator

1997 İstanbul doğumlu olan Kemal Berk, İTÜ Ekonomi bölümünde eğitimini sürdürüyor. Estetik açlığını Avrupa Sineması ve Müziği ile doyurmaya çalışmasının yanı sıra felsefe, nöroloji, dinler tarihi ve iktisat konularında okumalar yapmayı seviyor. Öğrenmeye ve gelişmeye yönelik durdurulamaz bir arzuya sahip olması, onu üretken ve verimli olmak için teşvik ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir