Okyanuslarımızdaki plastik adaları önlenemez bir şekilde büyürken su gibi doğal kaynaklarımızı hor kullanmaya devam ediyor ve tüm motor hareketlerimizi geleceğimiz hakkında hiç düşünmeden yapıyoruz.

Politikacılar kendilerini kurtarma derdiyle boğuşadursun gün geçtikçe yaraları büyüyen gezegenimizin geleceğini savunmak ise çocuklara kalıyor. 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg’in 2018 Ağustos ayında başlattığı ve bugün küresel bir harekete dönüşen, çocukların her cuma Fridays For Future sloganıyla eylem yaptığı, iklim grevinde önümüzdeki hafta oldukça kritik olacak.

2030 yılında küresel ısınmayı 1.5 derecede tutmak için planların açıklanması beklenen 23 Eylül Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi’nden 3 gün önce tüm dünya Küresel İklim Grevi’ni gerçekleştirmek için sokağa çıkacak.

Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Çanakkale, Ayvalık, Milas, Bodrum, Çıralı, Eskişehir ve Malatya gibi merkezlerde de gerçekleştirilecek grevin kendi şehrinizde yer almasını istiyorsanız buradan haritaya ekleyebilir, hükûmetimizin iklim krizine karşı atacağı adımlar için itici güç olabilirsiniz. Yukarıdaki ismi geçen merkezlerdeki grevler hakkındaki detayları da yine buradan şehrin üstüne tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/cocuklar-yetiskinlere-guvenmiyor-iklim-degisikligi-konusunda-daha-fazlasini-yapmalilar/”]https://www.gelecekburada.net/cocuklar-yetiskinlere-guvenmiyor-iklim-degisikligi-konusunda-daha-fazlasini-yapmalilar/[/button]

Kaynak ve ileri okuma: sifirgelecek.comİklimhaber

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir