Günümüzde alışveriş merkezlerinde alışverişe çıkıp saatlerce kıyafet beğenmeye çalışmak birçok kişi için ızdırapa dönüşebiliyor. Bazıları ise alışverişle hiç uğraşmadan, kendi elbisesini kendi üretiyor. 17 yaşındaki genç tasarımcı, kodlama ve maker akımıyla yakından ilgileniyor. Lise eğitimini evde gören genç kız, ünlü tasarımcı Zac Posen’den esinlenerek güzel bir kıyafet üretmiş.

Starry night! #Zacposen #metgala #glamour @metmuseum @voguemagazine @instagram

Zac Posen (@zacposen)’in paylaştığı bir gönderi ()

Kodlama ve yazılım serüvenine 2 yıl önce, Girls Who Code adlı yaz programıyla başlayan Smith, o zamandan bu yana çeşitli hackathonlarda yer almış ve kendi projelerini gerçekleştirmiş. Ev okulunun mezuniyet zamanı geldiğinde ise, Cinderella’s Closet adlı topluluktan ücretsiz olarak almış olduğu kıyafeti değiştirmek için çalışmalara başlamış.

Adafruit’in Flora adlı giyilebilir elektronikler üzerine yoğunlaşmış programından faydalanan Smith, kıyafeti 6 adet NeoPixels aparatıyla donatmış ve ortaya bu harika görüntüler çıkmış. Bu kıyafeti elde etmek için aparatları kıyafete iletken bir ip ile bağlayan Smith, işini kuşkusuz iyi biliyor. Hatta kıyafetin üzerinde bir pil bile var, ki bu ışıkları açıp kapatmayı sağlıyor. Projeyi baştan sona bitirmesi ise Smith’in yalnızca birkaç gününü almış.

“Bilgisayar bilimleri konusunda ilerlemeyi düşünüyorsanız, erkekler korkutucu olduğu için geri adım atmayın, sadece devam edin.”

Şimdi ise kendi atölyelerini hayata geçirerek, diğer kızlara bilimin kapısını aralamak için uğraşıyor. Onlara 3D yazıcıların kullanımı hakkında dersler vermeyi hedefleyen Smith, mühendislik ve bilim konusunda meraklı olan tüm kızlara tutkularını kovalamalarını öğütlüyor.

Kaynak: Mashable

Share:

Öğrenciliğin yanında teknoloji odaklı projelerde yer alırken aynı zamanda geleceğin bir parçası olmak için çalışıyor. Halen 3Dörtgen takımının içerik editörü olarak çalışıyor. 1999 İstanbul Doğumlu. Teknoloji ve bilim konusunda oldukça tutkulu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir