Geleceğimize yön verecek insanlar yetiştirebilmek için çocuklarımıza hem bilişsel hem de duygusal açıdan içinde bulundukları dünyanın gereklerine ses verebilmelerini öğretmeliyiz.

Gerek toplumsal gerek çevresel sorunlara yenilikçi çözümler bulabilmeleri adına çocuklarımıza sürdürülebilirliğin ve sosyal inovasyonun önemini aktarabilmemiz gerekiyor. Eğitimsel bağlamda [tooltip tip=”STEM eğitimi, çocuklarda eleştirel ve analitik düşünme becerilerini geliştirme amacıyla Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik alanlarına dayanan bir öğrenme yaklaşımıdır.”]STEM (STEAM) eğitimi [/tooltip] çocukları yaşadığı dünyaya duyarlı birer sosyal girişimciler olma yolunda eğitirken, aynı zamanda daha yaşanabilir bir gelecek için de sosyal inovasyon faaliyetlerinde bulunmaya teşvik ediyor.

12 Yaşındaki CEO’dan Girişimcilik Festivali
Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik alanlarına dayanan öğrenme yaklaşım: STEAM  Kaynak: MakeBlock

STEM kapsamında öğrenimlerini sürdüren öğrenciler, özellikle son 20 yılda kariyer alanlarında gerçekleşen değişimlere ve ortaya çıkan yeni rollere çok daha kolay adapte olabiliyor. Bu açıdan STEM eğitimi bilimsel ve ekonomik bağlamdaki girişimler için önemli bir rol oynuyor.

“STEM eğitimi güçlü, etkili ve çözüm odaklı bir neslin kökü gibidir. Toplum ve doğa için etkin çözümler, bu nedenle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konusunda çağı yakalamış gençler tarafından etkili bir şekilde üretilebilir.”

Aba Innolab

STEM eğitimini sosyal inovasyon adımı olarak üstlenen Samaira Mehta, bu alanda yaptığı girişimlerle birçok çocuğa dokunmayı başarıyor. Bunu nasıl mı yapıyor?

Pandemi sürecinin çocukların STEM eğitimi almalarını engellemesine izin vermek istemeyen -“Evet, 1 Milyar Çocuk Kodlayabilir” (Yes, One Billion Kids Can Code) projesinin kurucusu ve CoderBunnyz CEO’su- 12 yaşındaki Samaira Mehta, ücretsiz kodlama ve yapay zekâ dersleri veriyor.

12 Yaşındaki CEO’dan Girişimcilik Festivali
12 yaşındaki sosyal girişimci ve CEO Samaira Mehta / Kaynak: Cnet

“Yes, One Billion Kids Can Code” Projesi Nedir?

Sosyal girişimci Samaira ve 5 yaşındaki erkek kardeşi Aadit tarafından başlatılan bu proje, 2030 yılına kadar 1 milyar çocuğa kodlama eğitimi ulaştırmayı amaçlıyor.

12 Yaşındaki CEO’dan Girişimcilik Festivali
Pandemi sürecinden önce Samaira’nın desteğiyle “Yes, One Billion Kids Can Code” projesi kapsamında merkezlerde kodlama eğitimi alan çocuklar / Kaynak: CoderBunnyz

Samaira üniversiteden mezun olmadan dünyada kodlama araçlarına erişimi olmayan 1 milyar çocuğun hepsinin kodlama ve analitik düşünme yeteneklerini geliştirmeye başladıklarından emin olmak istediğini söylüyor.

Geleceğe giden yolun kodlama ve yapay zekâ eğitiminden geçtiğine inanan Mehta, pandemi sürecinden de faydalanarak bu eğitimleri dijital platformlar aracılığıyla doğrudan öğrencilerin evlerine taşımayı amaçlıyor.

Annesiyle birlikte kurduğu şirketi ile temel kodlama kavramlarını öğreten CoderBunnyz ve yapay zekâ ilkelerine odaklanan CoderMindz adında iki farklı masa oyunu satıyor. Mehta ayrıca, çocuklara dünya çapında girişimcilerin yanında nasıl iş olanakları yaratabilecekleri konusunda mentorluk hizmeti vermeye yönelik Boss Biz adında yeni bir girişim başlatmaya hazırlanıyor.

12 Yaşındaki CEO’dan Girişimcilik Festivali
Kodlama ve yapay zekâ eğitimlerinde kullanılan setler Coder Bunnyz ve Codermindz

Samaira Şimdiye Kadar Neler Yaptı?

  • Kodlama eğitimlerini çocuklara ulaştırma amacının bir parçası olarak Google, Microsoft ve Intel gibi şirketlerde çocuklar için 150’den fazla kodlama atölyesi yürüten Mehta, dünyanın en büyük mobil teknolojileri kongresi Mobile World Congress de dahil olmak üzere 50’den fazla konferansta konuştu.
12 Yaşındaki CEO’dan Girişimcilik Festivali
Konuşma yaptığı konferanslardan birinde Samaira / Kaynak: Cnet
  • Covid-19 günlerinde sosyal izolasyon kapsamında gerçekleştirilemeyen yüz yüze çalıştaylar ve konferanslar sebebiyle STEM ile ilgilenen çocuklara nasıl ulaşılacağını yeniden düşünmeye başladı.
  • Bu süreçte Samaira, kendini klonlayarak daha fazla atölye çalışması yapmak için aynı anda dünyanın her yerinde olabilmeyi istediğini söylüyor. Hayatın her alanında gerçekleşen dijital dönüşümle beraber Mehta’nın bu isteği de gerçekleşmiş oluyor.

BOSS BIZ Pitch Fest

13-24 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan girişimcilik festivali BOSS BIZ Pitch Fest aracılığıyla Samaira Mehta ve diğer uzmanlar, bir şirket ya da start up kurmak için nelere ihtiyaç duyulduğunu öğrenmek isteyenlere mentorluk desteği sunuyor. Aynı zamanda katılımcıları arasından bir ekip kendi işlerini kurmak için 1.000 dolar kazanma şansı elde edebilecek.

12 Yaşındaki CEO’dan Girişimcilik Festivali
BOSS BIZ PITCH FEST tanıtım görseli / Kaynak: CoderBunnyz

Bu iki haftalık festival girişimci olmayı hayal eden -herhangi bir deneyime sahip olmaksızın- herkese açık olacak. Djital festivale katılım bileti için ödenmesi gereken 10$ ücret ise “Evet, Bir Milyar Çocuk Kodlayabilir” projesine aktarılıyor.

Her ne kadar 2 haftanın her günü bir toplantı olmayacak olsa da sorularınız veya endişeleriniz için her gün belirli saatlerde mentorluk desteğiyle yardım alabiliyorsunuz. Toplantısız günleriniz ise projeniz üzerinde çalışabilmeniz için ayrılıyor.

Dünya çapında tanınmış girişimcilerin iş kurma ve girişimci olma sürecini paylaşacağı bu programla girişimci olma becerilerine dair her şeyi en temelden başlayarak öğrenebilirsiniz. Bu becerileri Covid-19 sürecinin getirdiği toplumsal değişimlere çözüm arayışında da kullanılabilmesi amaçlanıyor.

12 Yaşındaki CEO’dan Girişimcilik Festivali
Festivaldeki konuşmacılardan bazıları / Kaynak: CoderBunnyz

Eğer sizin de kendi işinizi kurma ve girişimci olma süreciyle ilgili aklınıza takılanlar ve öğrenmek istedikleriniz varsa bu dijital festivalle birlikte sorularınıza cevap bulabilirsiniz. 7’den 70’e herkesin davetli olduğu bu etkinlik tüketimden üretime uzanan yolculuğunuzun ilk adımı olabilir.

“Yaş sadece bir rakamdır. İnsan gerçekleştirmek istediği şey uğruna çok çalışmayı seçerse her şeyi yapabilir.”

Samaira Mehta

Kaynak: Cnet

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir